παιδικα γυαλια ηλιου...

καλημερα κοριτσια...η μικρη μου θελει να φορα γυαλια ηλιου,προφανως γιατι βλεπει ολους τους αλλους γυρω μας...της πηρα καποια απο τα mothercare...το θεμα ειναι καταποσο ειναι καλος ο φακος...εχω προβληματιστει...ξερει καποια να μου πει??

31/5/2011
panorea
panorea

Απαντήσεις σε αυτή την συζήτηση

Ταξινόμηση κατά πρώτα οι νεότερες δημοσιεύσεις

Γυαλιά ηλίου παιδικά πήραμε για καλο και για κακό αλλά τα χρησιμοποιούμε μόνο όταν οι συνθήκες ελιναι ακραίες

8/10/2015
papfwt
papfwt

Γενικά από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει είναι ότι το θέμα με τα γυαλιά ηλίου είναι πολύ περίεργο. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και θα σας πω τι γνωρίζω. Το ανθρώπινο μάτι είναι κατασκευασμένο για να προσρμόζεται εύκολα σε ακραίες συνθήκες φωτισμού, όταν λοιπόν συνεχώς το προστατεύουμε από το φυσικό φως, η κόρη αρχίζει να δυσκολεύεται να προσαμόζεται φυσικά στην αλλαγή έντασης του φωτός. Εγώ που δεν φορούσα ποτέ γυαλιά ηλίου δεν έχω κανένα πρόβλημα στα μάτια μου, αλλά ο σύζηγός μου που φοράει από μικρός έχει αναπτύξει υπερευαισθησία σε έντονο ηλιακό φώς και δεν αντέχει χωρίς γυαλιά, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με το μικρό, εγώ απλά προσπαθώ με καπελάκι να το προστατεύω κυρίως το καλοκαίρι.

8/10/2015
papfwt
papfwt

Αυτό το σχόλιο έχει διαγραφεί από το χρήστη που το έγραψε.

15/7/2011
anastasia_p
anastasia_p

θα συμφωνήσω με την mariast.Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να φοράμε γυαλιά ηλίου, αλλά επειδή κάτι δεν μου πήγαινε καλά με αυτήν την απάντηση,το έψαξα περισσότερο και ρωτώντας ειδικούς επί του θέματος έμαθα οτι απαγορεύεται δια νόμου στις εταιρίες κατασκευής γυαλιών ηλίου να κατασκευάζουν γυαλιά για βρέφη και νήπια κάτω των 2,5 ετών γιατί το ματάκι του μωρού είναι ανώριμο και πρέπει να μάθει να διυλίζει και τις uv ακτίνες και τα γυαλιά ηλίου μπορούν να προκαλέσουν ως και στραβισμό..Τα συμπεράσματα δικά σας,εγώ έβγαλα τα δικά μου.Φυσικά άλλαξα παιδίατρο..Η καλύτερη συμβουλή που μου δώσαν?Καπελάκι και τίποτε άλλο.

15/6/2011
bunny rabbit
bunny rabbit

εγω παλι δεν ρωτησα την παιδιατρο κ της πηρα τα babybanz γυαλια ηλιου που τα φοραμε μονο στην βολτα μας οταν εχει εντονο ηλιο αλλα στο τελος του μηνα θα ρωτησω την παιδιατρο για να ειμαι σιγουρη

14/6/2011
ladycat
ladycat

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...η αληθεια ειναι οτι τα φοραει για λιγο,ποιο πολυ τα ηθελε επειδη βλεπει και εμας να τα φοραει.....

31/5/2011
panorea
panorea

Αγαπητή panorea καλημέρα! Δεν ξέρω κατά πόσο τα γυαλιά ηλίου από το Mothercare είναι καλής ποιότητας ή όχι. Εγώ στην κόρη μου αγόρασα και της φοράω γυαλιά ηλίου από κανονικό κατάστημα με οπτικά. Η παιδίατρός μου μου είχε πει ότι το παιδί δεν πρέπει να φορέσει γυαλιά ηλίου πριν κλείσει τα 3 -για να μη δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στα μάτια της το οποίο μου διαφεύγει- και ακολούθησα κι εγώ τη συμβουλή της και της αγοράσαμε γυαλιά μετά τα 3. Επίσης ο οπτικός μάς είπε ότι τα γυαλιά δεν θα πρέπει να τα φοράει όλη την ώρα -και σίγουρα όχι μέσα στο σπίτι- αλλά μόνο όταν υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και ασφαλώς κυρίως στην παραλία. Τις λοιπές ώρες της ημέρας δεν θα πρέπει να φοράει γυαλιά ηλίου για να μην προκληθεί κάποια βλάβη στα μάτια τα οποία συνηθίζουν με τα γυαλιά ηλίου. Εν ολίγοις, καλό θα ήταν όσο είναι ακόμη η κόρη σου μικρή να αποφεύγεις να της φοράς γυαλιά ηλίου και όταν έρθει η ώρα να της αγοράσεις ένα καλό ζευγάρι παιδικά γυαλιά από κατάστημα οπτικών. Αυτά είχα να σε συμβουλέψω. Καλή σου ημέρα!

31/5/2011
mariast
mariast
Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.
Φορτώνει...