κρεμα βανιλια με ρυζαλευρο

καλημερα σε ολους! ο μπεμπακος μου 5 μηνων ξεκινησε εδω και 1 εβδομαδα  την κρεμα βανιλια ,πηραμε την νουνου  αλλα δεν τον βλεπω να τρελαινεται για την κρεμα εχουμε ξεκινησει με 30 γρ αλλα δεν την τρωει και ολη βεβαια συμπληρωνω με γαλα μετα..η παιδιατρος μου ειπε να του δινω οση θελει και σιγα σιγα να αυξανω την ποσοτητα δεν βλεπω ομως τον μπεμπη να αυξανει...την εκανα λιγο πιο αραιη αλλα και παλι τιποτα τρωει αλλα ποτε ολη.εχω λιγο αγχος για αυτο...

16/12/2010
mples01
mples01

Απαντήσεις σε αυτή την συζήτηση

Ταξινόμηση κατά πρώτα οι νεότερες δημοσιεύσεις

polu wraia kai emeis to idio

26/9/2015
gwgwdimo72
gwgwdimo72

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Τα πιο πολλα μωρα δεν την τρώνε γιατί τους πέφτει βαριά. Σκέψου επίσης ότι από το στήθος την πηγες στο κουτάλι. με τον καιρο θα το συνηθίσει και θα αδειάζει όλο το πιάτο!

13/12/2012
naouma
naouma

γεια σας κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων στο γαλα δεν ειναι πολυ φαγανη τρωει 180 το πολυ με το ζορι  το πολυ 5 γευματα  απο ποτε θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο?

11/12/2012
eua12
eua12

βρε κοριτσια δεν εχω καταλαβει κατι, μου ειπε η παιδιατρος να αρχισω και εγω ρυζαλευρο βανιλια, πως το φτιαχνω?? αλλες φορες μου φενεται πιχτο αλλες νερουλο, βαζω πρωτα το νερο και μετα προσθετω την σκονη?  η αναποδα ?? οταν μου ειπε 30 γραμμαρια κρεμα για αρχη εννοούσε τελικό προιόν.??? της εδωσα για 3 μέρες την εφαγε με δυσκολία και την σταματησα γιατι εκλεγε συνεχεια μετα οπως παλια που είχε κολικιους, σκεφτηκα μηπως την πειράζει. τι να κάνω??? η παιδιατρος μου είπε να το καθυστερησω κανα 2 εβδομάδες.

30/10/2012
DIMI6478
DIMI6478

Εμείς ξεκινήσαμε κρέμα εδώ και δέκα ημέρες και για καλή μου τύχη την έφαγε αμέσως. Όμως πήρα όλες τις μάρκες για να δοκιμάσω ποια του αρέσει γευστηκά. Το αποτέλσμα είναι να του αρέσει η NUTRICIA και η NESTLE. Η NOUNOU δεν του άρεσε καθόλου. Από ότι έχω καταλάβει και όπως μου έχουν πει και άλλες μάνες η ΝΟΥΝΟΥ δεν έχει γλυκιά γεύση παρόλο τις θερμίδες που έχει. Δοκίμασε κάποια άλλη μάρκα και μπορεί να δεις αλλαγή. Εμένα πάντως με την NUTRICIA μου έφαγε αμέσως 120 ml. Εγώ έχω πρόβλημα με την φρουτόκρεμα, αλλά έχω βρει την καλύτερη λύση, πρώτον του μιλάω ή του τραγουδάω, του κάνω διάφορα με τα χέρια μου και εκείνος μου γελάει ή ανοίγει το στόμα του και τότε τον μπουκώνω. Επίσης του βάζω DVD ή CD με τραγούδια που λένε παιδάκια. Όταν είναι dvd κοιτάω να είναι τα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ που τα παιδιά χορεύουν και τραγουδούν, επίσης είναι ένα καλό τρικ γιατί ξελογιάζεται και έτσι τρώει την μισή κρέμα. Επίσης έχω κοιτάξει να μάθω και εγώ τα τραγούδια και του κάνω διάφορα με το κεφάλι μου, αλλάζω την φωνή μου και αυτός γελάει και εγώ του δίνω κρέμα. Άλλο ένα καλό παιχνίδι είναι ένα βιβλιαράκι πο υυπάρχει της fisher price το οποίο λέει κάποια τραγούδια και αναβοσβήνουν κάποια κουμπιά. Του κάνω με το χέρι μου κουπεπε ψηλά για να έχει και το κεφάλι του ψηλά, έχω κάτι κλειδιά παιδικά που κάνουν περίεργο θόρυβο και τα κουνάω από ψηλά. Θα κοιτάξεις ότι κάνεις να γίνεται ψηλά γιατί αν χαμηλώνει το κεφάλι το έχεις χάσει το παιχνίδι. Πάντως θέλει πάρα πολύ υπομονή και επίσης μην ξεχνάς ότι δεν ξέρει πως να χειρίζεται το κουτάλι στο στόμα του, ξέρει μόνο να πιπιλίζει το γάλα. Καλή υπομονή.

15/3/2011
ΝΑΤΑΣΑ
ΝΑΤΑΣΑ

κοριτσια καλησπερα.και εγω οταν την ξεκινησα πριν ενα μηνα το ρυζαλευρο του γιωτης με βανιλια,δεν το ετρωγε,κ μαλιστα μου χειροτερεψε την παλινδρομηση.την σταματησα κ απο σημερα που πηγαμε παιδιατρο μας ειπε να παρουμε το σκετο το ρυζαλευρο.εκ θαυματος το εφαγε ολο.μην φανταστειτε οσο δηλαδη δινουμε στην αρχη.κ μενρι στιγμης δεν εχει βγαλει γουλιτσες.

14/3/2011
φρουφρου
φρουφρου

εμείς την ξεκινήσαμε εδώ και 3 μέρες την τρώει αλλά όχι όλη σιγά σιγά δεν την τρωνε αμέσως όλη και γω συμπληρώνω με γαλα τον θηλάζω για λίγο μέχρι να σταματισει απο μόνος του.σίγα σιγά δεν θα την φαει όλη αμέσως ουτε εμένα μια σταλίτσα στομαχάκι έχουν μην περιμένουμε και θαυματα. και γω τη νουνου του πήρα δοκίμασε αν θες να παρεις και καμια άλλη μάρκα μηπως δεν του αρέσει που δεν νομίζω απλά θέλει υπομονή. φαντασου ότι εμεις προχθές φαγαμε μονο 3 κουταλιές χθες 7 κουταλιές και σήμερα έφαγε 12. εμένα στην αρχή πιπίλιζε το κουταλι δεν ήξερε ότι δεν πιπιλίζουμε τα παντα θα μάθουν και μετα δεν θα τα χορταίνουμε.

17/12/2010
euaggelia9
euaggelia9

Γεια σου mples01!Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον μπέμπη κ το φαγητό του.Αδειάζει όλα τα πιάτα.Αλλά...Στην αρχή θυμάμαι ότι επειδή συμπλήρωνα κ εγώ με γάλα,θηλασμό όμως, ο μπέμπης κατάλαβε ότι μετά από την κρέμα έχει γάλα κ γι'αυτό δεν έτρωγε για 2 μέρες.Έτσι τον άφησα κ εγώ να πεινάσει λίγο κ δεν του έδωσα γάλα μετά την κρέμα κ όταν πείνασε ξανά επέμενα στην κρέμα, έτσι ώστε να καταλάβει ότι αυτό είναι που τρώμε.Αυτό που λένε ότι τα μωρά καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα από αυτά που νομίζουμε, ισχύει!!!Ίσως πάλι κ να μην του αρέσει η κρέμα νουνου.Δοκίμασε να του δώσεις άλλη μάρκα.Αλλά να σκέφτεσαι ότι κανένας δεν θέλει να του αλλάζουν συνήθειες,έτσι κ το μωράκι σου έχει βολευτεί με το γαλατάκι του κ αρκείται σ'αυτό.Επίσης δοκίμασε να πάρεις ένα παιχνιδάκι που θα του αποσπάς την προσοχή όταν τον ταίζεις.Εμείς έχουμε ένα αρκουδάκι που κάνει μουσική κ όταν δεν έχει πολύ όρεξη, σηκώνω το αρκουδάκι ψηλά ώστε να κοιτάζει ο μπέμπης κ να ανοίγει το στόμα για φαί χωρίς να το καταλάβει.Έχω παρατηρήσει πάντως ότι αν δεν επιμένω να φάει την κρέμα του κ να του κάνω χαζά για να γελάει (όταν γελάει ανοιγει το στόμα κ του βάζω μια μπουκιά κ μετά του μιλάω ή παίζω με το αρκούδι για να μην καταλάβει ότι καταπίνει την μπουκιά.Οι επόμενες είναι πιο εύκολες) ,τότε δεν θα κουραστεί κ πολύ,ούτε κ θα ζητήσει την κρέμα,αφού ξέρει ότι θα πιει γάλα.Καλό κουράγιο κ μην τα παρατάς!

17/12/2010
pitsirikos
pitsirikos
Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.
Φορτώνει...