ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑ.ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΛΑ,ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΞΙΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΩ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΩΡΙΜΑ..ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ?..ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

29/4/2011
maria_pap
maria_pap

Απαντήσεις σε αυτή την συζήτηση

Ταξινόμηση κατά πρώτα οι νεότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το σχόλιο έχει διαγραφεί από το χρήστη που το έγραψε.

20/5/2014
zoimariaa
zoimariaa

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΠΩΣ ΑΝΑΠΟΔΑ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ Κ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ..ΤΗΣ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΝΕΡΟ Κ ΤΗΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ!..

4/6/2011
ΡΟΔΑΝΘΗ
ΡΟΔΑΝΘΗ

Αγαπητή maria-pap,
Παρόλο που η ΝΑΤΑΣΑ μας έχει καλύψει, εντούτοις -ως πατέρας, αλλά και η γυναίκα μου συμφωνεί- θα σου πω ότι το κολπάκι με τα μπισκοτάκια Nutricia και η Farine Lactee είναι must-do! :)
Παρόλαυτά, μόλις τον περασμένο μήνα, η γυναίκα ανακάλυψε ένα κουταλάκι-τρυκ για να τρώει η μπέμπα τα "κρεμώδη" (πχ. φρουτόκρεμα, κρέμα, φαγητό, κλπ.)...
Έχει φισούνα που διοχετεύεις τα "κρεμώδη", το κουμπώνεις και στην άκρη που έχει το κουταλάκι υπάρχει μια οπή, που ζουλώντας την φισούνα εκκρίνει όση ποσότητα χρειάζεται... :)
Είναι φανταστικό και υπάρχει στο διαδίκτυο σωρηδόν!
Άσε που η μπέμπα ΔΕΝ ξαναχρειάστηκε να της κάνουμε κολπάκια στο τάϊσμα! :)

12/5/2011
jimbear70
jimbear70

Εγώ κορίτσια έχω ένα αγοράκι 7 μηνών αλλά τέτοιο μεγάλο πρόβλημα σαν και εσάς δεν είχα. Πρώτον ότι είναι πιο γλυκά τα φρούτα δεν σημαίνει τίποτα. Για κάθε άνθρωπο οι γεύσεις είναι σχετικές και έτσι και για το μωρούλι σου. Εμένα δεν του αρέσει πολύ η μπανάνα γιατί είναι γλυκιά και του αρέσουν να είναι όλα λίγο πιο ξινά. Μετά κάποια από τα συνήθες κόλπα είναι να του βάλετε λίγη  βανίλια ή φαρίν λακτέ μέσα στην φρουτόκρεμα. Επίσης να την κάνετε πιο πυκτή από την αρχική που είναι πιο αραιή γιατί αρχίζει να καταλαβαίνει την σχέση που πρέπει να έχει με το κουτάλι. Μετά τον 6 μήνα μπορείς να ξεκινήσεις και μπισκότα της Nutricia που είναι ειδικά για μωρά και του τα δίνεις και σκέτα. Εμένα ξετρελαίνεται για αυτά ο δικός μου. Βέβαια για τα μπισκότα να ρωτήσεις την γιατρό σου γιατί δεν ξέρω τα κιλά του παιδιού και αν το επιτρέπει για να μην πάρει περισσότερο βάρος από ότι πρέπει. Επίσης έχω  μία γειτόνισσα που η μικρή της δεν έτρωγε την φρουτόκρεμα αν δεν την ζέσταινε γιατί είχε μάθει να τα τρώει όλα ζεστά. Εγώ έχω αυτό το πρόβλημα με το νερό. Αν δεν είναι λίγο χλιαρό δεν μπορεί να το πιει γιατί δεν έχει μάθει να πίνει κρύα υγρά αλλά μόνο ζεστά. Βέβαια μην ξεχνάτε ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και μπορεί να μην του αρέσουν τα φρούτα. Αν έχεις αποχυμωτή δοκίμασε να τα δώσεις και σαν χυμό. Μπορείς επίσης να του πάρεις βιβλιαράκια ή και αρκουδάκια που λένε τραγουδάκια (να του τραγουδάς και εσύ παράλληλα) για να του αποσπάς την προσοχή. Μην τα δοκιμάσεις όμως όλα μαζί γιατί θα εκνευριστεί και επίσης μην συμπληρώνεις το γεύμα με γάλα γιατί δεν πρόκειται να σου την φάει ποτέ. Δώστου να καταλάβει ότι θα φάει την κρέμα και μετά μέχρι το επόμενο γεύμα τιποτα. Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.

2/5/2011
ΝΑΤΑΣΑ
ΝΑΤΑΣΑ

koritsia geia sas eimai k egw kainourgia mama k to mwraki mou mpike tora 10 meres sthn krema einai 5 1/2 minon.pote tha me xekinisei froutokrema kai xortosoupa?thn krema thn dinv to apogeyma kai trelenete

2/5/2011
ΒΑΒΥ
ΒΑΒΥ

giati ego ksekinisa me krema vanilia kai meta evaza ta frouta ena ena

1/5/2011
deniiiii
deniiiii

gia sas kai apo emena ego tha sas elega tin gnomi mu pou to ekana kai olias otan kanis tin froutokrema vale mesa 1 i 2 koutalakia krema vanilia etsi ginete ligo poio gliko...trone den trone krema vanilia i rizalevro??

1/5/2011
deniiiii
deniiiii

ΜΑΡΑΚΙ ,ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΡΩΓΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΥΝΙΖΕΤΑΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΑΝ ΦΑΕΙ, ΕΧΩ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..ΧΑΧΑΧΑ.. ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΚΕΤΟΜΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΤΥ ΒΑΖΩ 2,3 ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΙΓΟ Η ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΛΑΓΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΛΟ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ, ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΜΕ ΑΧΝΑΔΙ Κ.Λ.Π.ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Η ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΡΙΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ...

30/4/2011
ANTHEM
ANTHEM

καλημερα κοριτσια.η δικη μου που ειναι 6 μηνων και αρχισαμε φρουτοκρεμα απο 5 μηνων στην αρχη δεν την ετρωγε.δεν ηξερα τι εφταιγε μεχρι που προσθεσα λιγο καυτο νερακι και λιγη σκονη φρουτοκρεμας και μετα αρχισε να την τρωει καλυτερα.γενικα δεν τρελαινεται κιολας.προσπαθω να την καθυστερησω λιγο για να πειναει καλα και μετα της δινω οσο περισσοτερο μπορω.γενικα ομως δεν την συμπαθει.φυσικα κρεμα και φαγητο τα τρωει καλυτερα.καλη επιτυχια και μην φοβασαι:τα μωρα τρωνε οσο θελουν.μην αγχωνεσαι.

30/4/2011
ΧΡΥΣΑ80
ΧΡΥΣΑ80

γεια σου Μαρακι,χθες ημουν στην παιδιατρο και συζητουσαμε ακριβως για το ιδιο θεμα.Κι εμενα ξεκινησε και ετρωγε την φρουτοκρεμα κανονικα και τωρα με τα ιδια φρουτα κανει σαν να αηδιαζει και δεν θελει να την φαει.Παιζει μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια της κρεμας απο οτι διαπιστωσα στην πορεια ομως δεν την θελει ουτε κρυα αλλα και ουτε πολυ ζεστη και συνεχεια μου κανει νουμερα αν αργησουμε λιγο παραπανω και κρυωσει παλι δεν την θελει και δεν γινεται να την ζεσταινω ολη την ωρα.Κι ετσι τωρα απο 200γρ,που ετρωγε πριν αμα προλαβουμε  πριν κρυωσει τρωμε εστω 50- 100γρ.Της δινω πολυ τσαι ταυροχρονα ομως και την κραταει για κανα 3ωρο οση φρουτοκρεμα και να φαει.Ελπιζω να πετυχει και σε εσενα.

30/4/2011
sofi a
sofi a
Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.
Φορτώνει...