ΘΥΛΑΣΜΟΣ-ΚΟΛΙΚΟΙ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ ΤΙ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ

22/10/2013
GEORGIA38
GEORGIA38
νήπιο 3 ετών, 10 μηνών

Απαντήσεις σε αυτή την συζήτηση

Ταξινόμηση κατά πρώτα οι νεότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα εγω ειχα παρατηρησει οτι την ενοχλουσε ο καφες και παρα πολυ το γαλα και γενικα τα γαλακτοκομικα!Την ηρεμουσε να την εχω στον ωμο και να πιεζεται η κοιλιτσα της.Επισης επειδη δεν ηθελα να βαζω οινοπνευμα απευθειας στο δερμα του μωρου ζεσταινα ενα πανι με το σιδερο και το εβαζα πανω της.Υπομονη θα περασουν...!!

24/10/2013
ΠΑΣΤΟΥΛΑ
ΠΑΣΤΟΥΛΑ
Νήπιο

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΙ  ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΘΑ ΤΟ ΗΡΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Κ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ Κ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΦΑΣΟΛΑΔΕΣ Κ.Α Κ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Κ ΕΣΕΝΑ ΒΑΡ.Κ Ο ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΡΕΜ ΑΡΚΕΤΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΕΦΕΥΓΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ.

22/10/2013
mariastap
mariastap
νήπιο 3 ετών, 10 μηνών

Γεια σου, για τις τροφές που επιτρέπονται στο θηλασμό υπάρχουν διάφορες απόψεις. Άλλοι λένε ότι πειράζει το γάλα, η σοκολάτα, ο καφές στους κολικούς. Άλλοι ότι όλα επιτρέπονται, με μέτρο πάντα!

Να τρως καλά, όλα τα γεύματα, απ'όλες τις ομάδες, πρωτεϊνη καθημερινά. Φρούτα, λαχανικά, δημητριακά. Προσπάθησε να τρως υγιεινά, για να μην "πήξεις" όμως, κάνε που και που, κάποιο δώρο στον εαυτό σου!

Από διεγερτικά ροφήματα μην πίνεις πάνω από 1 την ημέρα (πχ ή καφέ θα πιεις ή τσάι. Όχι και τα δύο)!

Μην βάζεις κομπρέσες!!!! Ο πιο αποτελεσματικό τρόπος να ανακουφίσεις το μωράκι σου από τους κολικούς είναι να το κρατάς μπρούμυτα με την παλάμη σου στην κοιλίτσα του. Αν θες δώσε του χαμομήλι (αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν κάνει τίποτα). Απλά περιμένεις να περάσουν ήρεμα χωρίς να μεταδίδεις τον εκνευρισμό σου στο μωράκι.

Καλή συνέχεια και υπομονή. Ο| θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό σου, θα με θυμηθείς!

22/10/2013
Artemis72
Artemis72
Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.
Φορτώνει...