ΧΑΜΗΛΟ ΒΑΡΟΣ

Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά και παρόλο που έχει πάρει σε τρεις μήνες 10 πόντους ( από 53 εκ. έφτασε τα 63 εκ.) το βάρος του είναι χαμηλό, συγκεκριμένα πήρε μόλις 1650 γρ. απο τη γέννηση του ( από 3080 που ήταν σήμερα ζυγίζει μόλις 4730 γρ.). Τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω δε ότι το βράδυ κοιμάται 8 ώρες και τρώει 5 γεύματα ανά 4 ώρες.

30/7/2013
Χριστιάννα
Χριστιάννα

Απαντήσεις σε αυτή την συζήτηση

Ταξινόμηση κατά πρώτα οι νεότερες δημοσιεύσεις

LALHSPERA XRISTIANNA. KALO F8INOPWRO NA XOUME. PWS PAEI O MIKROS? O DIKOS MOU LUSAEI NA VGEI APO TO PARKO STHN AGKALIA ALLA DEN 8A TOY PERASEI.PHRAME 2 PONTOYS KAI 0.5 KILO SE 2 MHNES! (AKOMA VEVAIA 3-6 MHNWN FORAME KAI AS MPHKAME STON 10o)

23/9/2013
Marios12
Marios12

Γεια και πάλι με καθυστέρηση... Χαχαχα , αυτό με τις 4 τη νύχτα το αντιμετωπίζω κι εγώ. Μια φορά τον ξύπνησα επίτηδες στις 12 και λέω ωραία τώρα θα ξυπνήσει στις 8 το πρωί. Αμ δε. Ξύπνησε στις 4 κι εφαγε ένα γεύμα παραπάνω, απλώς αντί για 20-30 λεπτά που πίνει γάλα θήλαζε λιγότερη ώρα, γύρω στο τέταρτο. Την επόμενη μέρα δεν το ξαναπροσπάθησα. Τελικά οι βιόρυθμοι του κάθε ανθρώπου αλλάζουν δύσκολα μου φαίνεται. Εγώ τέτοια προβλήματα δεν είχα ποτε΄με τα κορίτσια, τους ρύθμιζα τα ωράρια πολύ εύκολα, αυτός είναι μάλλον πολύ ισχυρή προσωπικότητα... Ταύρος βλέπεις. Ας ελπίσω ότι σιγά σιγά θα αλλάξει, ώστε να έχει νόημα το 8ωρο, γιατί αυτό το ξύπνημα κάθε βράδυ είναι οκ τώρα που θηλάζω, αλλά όταν θα αρχίσω το έτοιμο γάλα που θέλει και μια προεργασία  και όταν θα τελειώσει και η εννιάμηνη άδειά μου, και θα πρέπει να ξυπνάω πρωί θα είναι λίγο κουραστικό. Αν είστε διακοπές καλά να περνάτε. Εμείς γυρίσαμε.

12/8/2013
Χριστιάννα
Χριστιάννα

EIMASTE ARKETA PIO KATW STO MPOI ALLA MESA STHN FYSIOLOGIKH KAMPYLH. ELPIZW NA MHN PAREI APO MENA KAHKAME EIMAI 1.57! TO XAMOMHLI HREMEI POLY. O MARIOS DEN TO PINEI SKETO, MEXRI PRIN LIGO KAIRO TOY TO EDINA ME TO ZORI ME SYRIGGA GIA THN KOILIA TOY. TWRA FTIAXNW TO GALA ME XAMOMHLI GIATI EINAI POLY DYSKOILIOS AKOMA KAI ME EIDIKO GALA.TA DOKIMASAME OLA. EINAI TOSO KINHTIKOS POY PRIN 10 MERES ARXISE NA KOIMATAI 7-8 WRES SYNEXOMENES. TO KAKO EINAI OTI OSO KAI NA KOIMH8EI TO MESHMERI 9 TO VRADY EXEI KOIMH8EI KAI STIS 4 TO MATI MAS EINAI GARIDA

6/8/2013
Marios12
Marios12

Ναι κουνιεται συνεχεια όσο είναι ξύπνιος, αλλά κοιμάται και αρκετά ( 8ωρο συνεχόμενο το βράδυ). Λέω αρκετά γιατί οι κόρες μου ας πούμε κοιμόντουσαν 12ωρο από 2 μηνών.Συγκριτικά λοιπόν τον θεωρώ δραστήριο. Τώρα να σου πω ήταν και λίγο αφυδατωμένος ( το διαπιστώσε η παιδίατρος από κάποιες ενδείξεις στα ούρα του) και του δίνω αυτές τις μέρες λίγο χαμομηλάκι οπότε μάλλον στην επόμενη μέτρηση θα είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα και αυτός δείχνει ακόμη πιο ήσυχος( καλά δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά έτσι υποθέτω). Τώρα για τον δικό σου αυτό που θυμάμαι από τις κόρες μου , γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που ήταν βρέφη, όσο περνάει ο καιρός το βάρος αυξάνεται με πιο αργούς ρυθμούς. Αν είναι και δραστήριος όπως λες καταναλώνει πολλές θερμίδες. Ο παιδίατρος τι λέει; Όσο για τα νούμερα στα ρούχα αυτά κι αν σε μπερδεύουν !!! Σπάνια είναι ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. Άλλοτε είναι μικρότερα κι άλλοτε μεγαλύτερα γιατί δεν βρίσκονται όλα τα παιδιά στο μέσο όρο. Στο ύψος πώς είναι τα ρούχα σας; Κι εκεί είναι μεγάλα;

5/8/2013
Χριστιάννα
Χριστιάννα

KALHMERA KAI PALI! AYTO EINAI ALH8EIA. APO AGXOS ALLO TIPOTA.DEN MOU LES, EINAI DRASTHRIOS? GIATI O DIKOS AN KAI TRWEI TA PANTA KAI POLY EINAI ZHTHMA NA PERNEI 300 GR TO MHNA. KOUNIETAI SYNEXEIA (APO THN KOILIA)!. EINAI 7.5 MHNWN KAI MAS EINAI MEGALO TO 3-6 STA ROYXA!

5/8/2013
Marios12
Marios12

Καλό μήνα !!! Να σαι καλά που μου απάντησες και να χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου. Όσο γι αυτό που λες έχεις δίκιο η κόρη μου είχε γεννηθεί 2650 και 2 μηνών ήταν 5200 με αποκλειστικό μητρικό θηλασμό, αλλά μάλλον επειδή είχε χαμηλό βάρος προσπαθούσε να  καλύψει τις ανάγκες της.Εννοείται πως ρώτησα την παιδίατρο , απλώς ήθελα και μια άλλη γνώμη. Και η παιδίατρος είναι της γνώμης πως αφού κοιμάται ( άρα χορταίνει)  και ψηλώνει (άρα αναπτύσσεται) δεν υπάρχει λόγος να διακόψω το μητρικό θηλασμό ή να προσθέσω συμπλήρωμα. Απλώς κάθε μήνα μου λέει πως της φαίνεται πολύ αδύνατος , ίσως γιατί τα μωράκια που βλέπει είναι πιο βαριά και με πιο πολλά "πιασιματάκια". Όσο για την καμπύλη ,  βρίσκεται στα φυσιολογικά πλαίσια, ωστόσο χαμηλά στο βάρος, και πολυ ψηλά στο ύψος και στην περίμετρο κεφαλής. Είναι δυσανάλογη η ανάπτυξη δλδ. Αχ το άγχος της μανούλας δεν μειώνεται όσα παιδιά και να κάνει τελικά .

2/8/2013
Χριστιάννα
Χριστιάννα

KALHMERA XRISTIANNA KAI KALO MHNA. NA XAIREAI TO MWRAKI SOU. APO OTI KATALAVA TO MWRO SOU GENNH8HKE FYSIOLOGIKOU VAROUS. PREPEI NA KSEREIS OTI TA MWRA FYSIOLOGIKOU VAROUS DEN PERNOUN POLY MEGALO VAROS OPWS TA ELEIPOVARH POU PROSPATHOUN NA KALYPSOUN THN DIAFORA. TO VAROS POU MOU LES EINAI APO OSO KSERW FYSIOLOGIKO GIA THN HLIKIA TOU APLWS EPEIDH EINAI PSILO PAIDI ISWS DEN FAINETAI. O DIKOS MOU GENNH8HKE 2360 KAI 3 MHNWN HTAN 4500 ALLA APO 46 PONTOUS EIXE PAEI 54. GIA NA MHN ANYSHXEIS ADIKA KALO EINAI NA RWTHSEIS TON/THN PAIDIATRO SOU H NA KOITAKSEIS THN KAMPYLH VAROUS POU VRISKETAI STO PISW MEROS TOU VIVLIARIOU YGEIAS TOY MWROY. ELPIZW NA SE VOH8HSA. KALH SYNEXEIA.

1/8/2013
Marios12
Marios12
Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.
Φορτώνει...